:
showcase image

ترسیم نقشه های فرآیندی

نقشه و نقشه کشی بخش مهمی از هر پروژه صنعتی را شامل می شود. در طراحی و ساخت یک واحد صنعتی نقشه های فرآیندی عمدتا توسط مهندسین شیمی طراحی می گردد . انواع نقشه های مکانیک، برق، ابزار دقیق و ساختمان نیز توسط مهندسین مکانیک، برق، الکترونیک و ساختمان رسم می شوند. در زمان طراحی یک واحد صنعتی، در روند پیشرفت پروژه، نقشه های کامل تری تهیه می شود. نمودارهای BFD ساده ترین نوع نقشه است که در آن بخش های اصلی یک واحد صنعتی و جریان های مواد اولیه و محصولات نشان داده می شود. براساس این نمودار، نمودار جریان های فرآیند PFD، رسم می شود که جزئیات دقیقی از فرآیند و جریان های مختلف آن را نشان می دهد. به همین ترتیب نمودار لوله کشی و ابزار دقیق P&ID بر مبنای PFD تهیه می شود و در آن کلیه نکات مربوط به لوله کشی و ابزار دقیق و همه دستگاه ها و تجهیزات اصلی و فرعی فرآیند به طور دقیق نشان داده می شود. و این نقشه ها مبنای ساخت واحد صنعتی قرار می گیرد.
روش ها و نرم افزارهای مختلفی برای رسم نقشه های فرآیندی وجود دارد. یکی از نرم های مدرن و قدرمند در این زمینه نرم افزار AVEVA Diagram است. این نرم افزار قابلیت های بسیار گسترده و یک محیط کاربری بسیار آسان برای تهیه نقشه های هوشمند PFD، P&ID و همچنین دیاگرام های HVAC می باشد. نرم افزار AVEVA Diagram مجموعه ای از پرکاربردترین نمادهایی که در ساخت نقشه های P&ID در صنایع مختلف از قبیل نفت وگاز ، پتروشیمی ، صنایع کشتی سازی ، صنایع معدنی و ... کاربرد دارند را به طور پیش فرض در اختیار کاربر قرار می دهد. همچنین این نرم افزار به شیوه ای بسیار آسان امکان وارد کردن و ساختن نمادهای هوشمند مورد نیاز در هر پروژه را فراهم می کند. نمادها می توانند مقادیر پیش فرض مربوط به تجهیز را داشته باشند.
این نرم افزار نقشه ها را به طور هوشمند ایجاد می کند که قابلیت تبدیل P&ID به مدل های سه بعدی در نرم افزارهایی مانند PDMS یا Everything 3Dرا دارد. اين شيوه تهيه مدل سه بعدي باعث كاهش زمان مدل سازي شده و از خطاهاي انساني محتمل جلوگيري مي كند. همچنين در اين شيوه مدل سازي از انطباق مدل سه بعدي و نقشه هاي P&ID اطمينان داريم و ديگر نيازي به چك كردن مداوم مدل سه بعدي و نقشه هاي P&ID وجود ندارد. همچنین با لینک کردن نرم افزار AVEVA Diagram به نرم افزارهای شبیه ساز فرایندی یا حتی از طریق یک فایل اکسل امکان خواهیم داشت که اطلاعات فرایندی آیتم های موجود در نقشه ها را به صورت يك جا و اتوماتيك وارد ديتابيس نرم افزار کنیم.